Září 2014

JAK NA JEŽKA

21. září 2014 v 22:19 | YumeOokami |  JEŽEK
Kde ježečka sehnat?
Způsobů kde ježečka sehnat je víc. Zverimex, burzy, chovatelé. Já doporučuji chovatele, protože víte, že zde bylo o ježka perfektně postaráno a je zvyklý na kontakt. U dvou dalších možností tu jistotu nemáte. Cena ježka? Možná si v první chvíli řeknete, že je ježek docela drahé zvíře narozdíl od morčat a pod. Ale někdy se podívejte, kolik stojí takový papírový pes, ikdyž třeba malá rasa jako je Chivava nebo Srnčí ratlík. Ježci dnes mají púkaz původu, takže znáte rodiče. Ceny ježků se pohybují od 2000,- až po 3000,- podle zbarvení. Pokud je cena ježka opravdu nízká, může to být způsobeno tím, že není od chovatele ale z množírny. Takový ježek může být nemocný, slabý jedinec a určitě nebude navyklý na lidský kontakt. Pokud takovou cenu najdete, zeptejte se proč se jej daný člověk zbavuje za takovou cenu, hodně se teď stává, že lidi své miláčky prodávají kvůli alergiím.

Alergie?
Ano, i u ježků se u lidí vyskytla alergie, Bohužel nemůžeme s jistotou říct, čím je to dáno a jestli za to může opravdu ježek, nebo to že máte alergii i na jiná zvířata. Alergie se projevuje třeba až po několik měsících. I já sama mám z podlinek menší vyrážku ale není to nic hrozného, je to spíš perforací kůže. Pokud nějaké alergie máte nebude od věci is zajít k doktrovi a zeptat se ho. Více na stránkách jiné chovatelky.

V čem ježek bydlí?
V čem budete ježka chovat je zcela na Vás, ale rozhodně chce mu dopřát větší prostor, minimálně délku přes metr. Dobré jsou prostory pro králíka. Pokud chcete ježka chovat v kleci se dnem, musíte opatřit stěny kartonem, ježek by mohl šprincly okusovat a lézt po nich. Dobré jsou RodiBoxy, které jsou plastové a mají kles jen navrchu. Ovšme pokud se nechcete finančně zrujnovat k bydlení postačí velky IkeaBox, je opatřen kolečky, má velký prostor a vysoké stěny, jeho cena 399,-Kč. Dobré je ježečkovi pořádit něco do čeho se schová, takže nějaký domeček. Chce to zvolit dobrou velikost a větší vchod aby ježeček mohl prolézt. Domeček mu zajišťuje místo, kde má tmu a kde bude odpočívat. Jako podestýlka může sloužit asan, pyliny, kočkolit, i látka. Neměli by se používat tvrdé podestýlky aby se ježkovi neudělaly otlaky na nohách - např.: kočkolit, ačkoliv se dobře uklízí a viděla jsem ježka, který z něj otlaky neměl. Asan absorbuje pachy ale mě se jako podestýlka nelíbí, ale snadno poznáte kde je co počůráno. Látka se velice špatně udržuje čistá - dají se koupit přebalovací látko pleny jako jsou pro děti. Některý ježek se naučí chodit na záchod na jedno místo. A nakonec pyliny, které preferu já. Kupuji spíš hobliny, které jsou dobré ve své podyšnosti a tak ježek nemůže chytit onu plíseň o které bude zmíňka dál. Mimo to se do nich ježek rád zahrabává a je to pro ně dobré na chození. Co se týše úklidu i zde je při troše pozornosti vidět, které hobliny jsou počůrané. Někdo chová ježky bez podestýlky ale to se mi zdá opravdu špatně.

Teplota v místnosti?
Ježek musí mít minimálně 22 stupňu, protože pokud by teplota spadla, mohl by začít hybernovat a pro tento druh ježka je hybernace smrtelná. Pokud se Vám kdykoliv zdá, že je ježeček apatický a studený, snažte se ho zahřát vlastním tělem a zvýšit teplotu v místnosti.

Jídlo a pití?
Ježek musí mít neustálý přístup k pití a jídlu. Vodu měňte každý den. Co se jídla týká, zde máte opravdu široké pole působnosti. Ježci jsou všežravci jako malí jsou od chovatele krměni kotěcími granulemi, majívyšší obsah vápníku což je dobré na bodliny a kosti a mimo to jsou malinké, takže se ježkům dobře jedí. Dnes jsou na trhu i granule z Anglie přímo pro ježky, dva druhy jedny jsou měkčené a malé takže i pro malé ježky skvělé. Ovšem zůstat jen u granulí by byla chyba. Ježečkovi můžete i vařit, kuřecí maso, krutí, mrkev, rýži, vnitřnosti. To vše ježek zblajzne a pokud vám přijde šílené kupovat kuřecí prsa pro ježky stačí koupit odřezky, které vám v masně prodají za vtipnou cenu stejně jako vnitřnosti. Ovšem cokoliv vaříte tak bez ochucení. Já osobně si vývar mrazím do kostiček ledu a pak ho přidávám do granulí aby se ovoněly a změkly. Pokud by byl ježek krmen jen pevnou stravou, mohl by být ve stáří bezzubý a vlastně umřít hlady. Pak mu můžete uvařit nebo osmažit vajíčko, zase bez tuků a ochucovadel. Vařenou mrkev s masem dělám často a pokud chcete aby to bylo pestřejší přidejte i rýži nebo jinou luštěninu jako je kuskus a pod. Co se týče ovoce a zeleniny moji ježci na to moc nejsou ale můžete dát jablíčko, mrkev, okurku a pod. Konzervy a kapsičky vybírejte tak, aby měli co nejvyšší podíl masa a co nejnižší podíl tuku. Pokud chcete koupit nějaký speciální pamlcek dbejte na to aby byl měkký, mezi kočičím a psím jsme neviděla dělat rozdíly ale já osobně volím kočičí doplňky. Hmyzáci, ano ježci úplně milují hmyz, jedí moučné červy,sarančata, šváby. Já sama mám s touto potravou trochu problém a panickou hrůzu z vylíhnutí a zamoření vlastního bytu. Toleruji červy, ovšem chovatelka mi říkala, že všechen hmyz zamrazí a pak až jim ho dává, takže zamoření nehrozí. Pokud si kupujete tuto havěť ve zveráči počítejte s tím, že už tam nějakou dobu je a jak je dobře krmená nemáte šanci zjistit. Ale existuje člověk, který se tímto zabývá a zašle vám skvěle vykrmené hmyzáky poštou a u červů máte jistotu, že se vám třeba i dva měsíce nevylíhnou. Stačí je nechávat v pokojové teplotě, pokud se bojíte strčte je do ledničky, zpomalíte tím jejich metabolismus a tedy i vylíhnutí. Chce to ovšem dát pozor aby nezemřeli. Moji ježci se po červech můžou utlouct. Pokud to ovšem nemůžete i tak rozdýchat, dá se tato havěť koupit i sušená. Doma máme červy a ježci je mají rádi stejně jako ty živé.

Hračky?
I ježek může být hravý, můžete mu koupit speciálního plyšáka aby se s ním mohl prát ale k hraní jim postačí i obyčejná rulička od toaleťáku, krabice od bod a pod. Fantazii se meze nekladou, jen vždy dávejte pozor aby hračka nebyla zdravotně závadná a aby se z ní neuvolňovaly nitě a podobně do kterých by se ežek mohl zamotat a třeba si amputovat nohu.

Koupání?
Ano, na YouTube se dají najít videa kde ježek plave ve vaně. Toto je týrání zvířete. Ježek sám od sebe se nekoupe, proto je mu to nepřirozené, nemluvě o tom, že saponát mu je nepříjemný, není na něj určen. Málo kdy se stane, aby Vám ježek smrděl, nebo aspoň moji ježci s tím nemají problém. Pokud se ovšem stane, že se třeba ježek vyrochní ve výkalech není to žádný problém. Napuste si trochu teplé vody do umyvadla, vemte starý kartáček na zuby a ježka jemně vykoupejte. Dávejte pozor aby se mu voda nedostala do uší. Žádný mycí prostředek! Pokud to není nutné ježka nekoupejte. Jediné kdy se doporučuje ježka koupat je pokud má suchou kůžu. Stačí namočit do vody ovesné vločky, nechat vylouhovat a tímto roztokem pak ježka umýt, eventuelně do vody nakapat nějaký rostlinný kvalitní olej (třeba lososový a pod.) Ovšem tyto oleje jsou vcelku drahé, louh z vloček je dostačující.

Zastřihávání drápků?
Ano, i ježků se na to musí dbát aby je neměl přerostlý. Pokud se na to necítíte, zajděte s tímto problémem za veterinářem. Věřte mi, že přemluvit ježka na stříhání není jen tak. Já so vždy ježka otočím na záda a když se chce vymanit z této polohy jednu nohu mu čapnu a stříhám. Cchce to klid a trpělivost. Koupila jsem si na to i kleště od Trixie ale nevyhovují mi a tak to stříhám obyčejnými klečtěmi na lidi, takovými těmi štípačkami. Pokud y se drápky nechaly přerůst ježkovi by se špatně chodilo. Musí se dávat pozor aby jste ježečka nestříhli do lůžka, které je ovšem dobře vidět, je růžové. Zadní drápky se mohou nechcat delší, ježeček se s nimi drbe.

Quilling
Určitě se o tomto slově ještě někde dočtete. Jde ottiž o vypadávání bodlin ježků, které není způsobeno nemocí ale klasickou obměnou bodlin. Že sem tam nějaká bodlinka vypadne je normální, při quillingu jich ovšem vypadává velké množství a obměňují se. Ježek může být nervlý, protože jej to bolí a mezi bodlinami uvidíte nové malé. Takto ježek vymění bodliny 4x do půl roka. Při quillingu se povaha ježka může ještě změnit. Nemoci? Jako každé zvíře i ježek může trpět nemocemi ale je to dosti ojedinělé. Mlže se stát, že Váš ježek chytí plíseň nebo parazita, což je řešitelné. Plíseň poznáte tak, že je ježeček zažloutlý, parazita tak že se ježek hodně drbe až do krve.

Ať zjistíte cokoliv vždy se obraťte na veterináře. Je hodně málo veterinářů, kteří se ježky zabívají, proto i já jezdím na veterinu do Prahy. Dost věcí zkoušejí sami chovatelé takže není nic lehčího než se jich na problém zeptat.

Cokoliv Vác napadne ptejte se.

JEZKOVI VOČI ANEB JEŽČÍ BOOM

19. září 2014 v 22:40 | YumeOokami |  PLACEBO
Ano, přesně jak čtete, ježek se stal totálním boomem, jenže lidi o těchto tvorečcích moc neví a pak jsou třeba zklamaní a kdo to odnese? Jistě že ten ježeček. Proto jsem se rozhodla sepsat článek o tom, jak to mám já se svými ježky. Základní informace odkud ježci pochází, co jedí a jak mají bydlet je spousta a moc se od sebe neliší. Proto si je můžete snadno vyhledat, co ovšem nikde nenajdete je o ježcích jako takových. Často se me lidí ptají "A dá se to hladit?" A já s úsměvem ráda odpovídám "No proti srsti ne".

Jak to ale je doopravdy?
Asi všichni víme, že ježek je prapůvodně divoké zvíře jako každé jiné, ovšem domestikováno není tak dlouho. S ježkem to často nebívá vůbec snadné, v genetickém kódu má zaneseno, že se jakéhokoliv pohybu a jiného tvora má bát. Tak jako lidé mají povahy, tak je mají i ježci a platí to u nich dvojnásob než u kterého koliv jiného zvířete. Hodně jeho povahu ovlivní už chovatel, proto je důležité si vybírat chovatele, od kterého si chcete ježka vzít.

Je zde hodně množitelů, kteří ježky jen množí, tak nějak vykrmí a pak prodají. Zatímco chovatel ježkovi opravdu věnuje všechen svůj čas. Ježek musí být od útlého věku brán do ruky aby si zvykl na lidský kontakt. I přes to se může stát, že budete mít bázlivějšího ježka - říkáme jim "fučáci". Za tu chvíli co ježky mám jsem potkala nespočet povah ježků. Jsou ježci, kteří když jim zvednete barák na vás koukají a ani se nenaježí. Jsou ježci, kteří když jim šáhnete do teritoria se naježí, ale jakmile si je vezmete do ruky sklopí bodliny. A pak jsou ježci, kteří je nesklopí vůbec ale s takovým jsem se nesetkala, protože u dobrého chovatele takového ani nenajdete. S ježkem to chce rozhodně velkou trpělivost.

Jako malý žije s maminkou a je zvyklý na chovatele. U vás nového člověka si musí zvyknout. Je to jako s dětmi, trpělivost a čím víc vám ježek fučí tím víc si ho berte do ruky aby si na vás zvykl. Znám spousty lidí, kteří dali ježečka pryč, protože se nemazlí s dcerkou. Od ježka nečekejte, že se bude chovat jako morče nebo kočka. Já tvrdím, že ježek není tak úplně mazlíček pro děti jako spíš pro dospělé, kteří jeho svéraznou povahu ocení.

To víte, taky bych ráda obejmula ježka a šla s ním spinkat, ale takového ježka najdete málo kdy. Ano, také jsem viděla videa na YouTube kde se ježeček nechal mazlit a ani nezafučel. Když jsem si pak pořidila svojí malou prďolu byla jsem trochu zklamaná, ovšem časem jsem se jí naučila respektovat takovou jaká je a i tak ji mám ráda.

Pokud opravdu chcete ježečka, domluvte se s chovatelem na návštěve aby jste poté nebyli zklamaní, tímto tomu určitě předejdete. Ovšem povaha ježka, tak jako člověka, se může kdykoliv změnit. Ale pokud se k němu budete dobře chovat, i ježek vám bude vděčným společníkem.

Mě to všechno za to jejich roztomilé čenichání stojí. Teď už je jen na vás, zda-li i vám.

To je takový úvod, který by si každý kdo si chce ježečka pořídit měl přečíct. Protože Nejdřív vás nezajímá co jí a v čem bydlí, ale co je to za tvorečka. A nikde se o tom ani moc nedočtete, proto jsem sepsala svůj vlastní pohled.

Obě ježurky mám od chovatelky Moniky Duzbabové, se kterou jsem neustáe v kontaktu a v začátcích mi velice pomáhala, radila a vysvětlovala za cožjsem vděčná a díky ní vím spousty věcí jak se o ježky starat a i díky ní je teď ze mě ježko-fil :D. Adresa jejího "klanu" je AfricanGem, a mají i svůj eshop pro ježky.

A CO BUDE DÁL?

17. září 2014 v 19:06 | YumeOokami |  PLACEBO
Poslední dobou jsem hrozně líná. Chtěla jsem napsat recenzi na trilogii "Padesát odstínů šedi" ale protože mě ani jedna kniha nebavila musím se do toho opravdu přemáhat. Ale dočítám jinou trilogii "Dítě číslo 44", "Utajovaný projev" a "Agent 6" od Toma Roba Smithe. Tak snad se k tomu dokopu.

Pokud nejsem v práci snažím se každý den mít naplno. Minulý víkend se mi vrátilo auto takže jsme jeli na Headhunterz a další den na výstavu ježků. Poté jsme si i jednu malou prďolu odvezli takže už máme dvě miminka. Maličká se jmenuje Imma a je úplně skvělá. Plánuji velký článek o ježcích protože neifnromovanost lidí mě děsí.

Víkend před tím jsem měla přehlídku a musím říct, že byla skvělá. Šaty, šaty od návrhářky kopecké a prádlo. Nějak se na fotkách tvářím jako debil :D no nedá se nic dělat na plastiku nemám.