HARAJUKU

28. března 2010 v 22:43 | Yume Ookami
Slovo Harajuku se v naší komunitě hodne často vyslovuje a slýchává, ale víte opravdu všichni co toto slovo znamená? Nebo jen přikivujete na souhlas že jako víte co znamená? Vy co patříte do této skupiny a vy co ne, doufám že Vám tento článek aspoň toto slovíčko trochu více přiblíží.

Harajuku v překladu "louka na ubytování" je název pro oblast v okolí Harajuku station na Jamamote v části Shibuya v Tokio.

Každou neděli se spousta mladých lidí různých stylů jako třeba gothic lolita, visual kei, decora a i cosplayeři, se vydají do ulic Harajuku. Většinou styly těchto lidí se ani nedají pořádně zařadit, jsou často míchané do sebe. Většina se pak schromáždí na Jingu Bridge, což je pěší most který vede do sousedního Meiji Shrine.

Harajuku je také hlavní módní město plné pouliční módy. Harajuku street style je dosti v japonsku rozšířený a dostává se i do okolí v módních časopisech a módních přehlídkách různých japonských módních návrhářů. Publikacemi například Kera, Gothic & Lolita Bible a Fruit. Spousta návrhářů se začlenila i do světové módy.

Harajuku je také velká nákupní čtvrť, která zahrnuje luxusní obchody se značkovým zbožím ale i tak jsou ceny dostupné mladým lidem.

Harajuku nachází mezi oblastí Shinjuku a Shibuye. K místním památkám patří Meiji Shrine, NHK, Yoyogi park. Oblast má dvě hlavní nákupní ulice Omotesando a Takeshita Dori. Zde se dají sehnat oblečení stylů Gothic Lolita, Visual kei, rockabilly, hip-hop, punk a různé občerstvení.

Teď trochu ke stylům samotným, které můžete v Harajuku potkat.

Harajuku Girls - tak byly označovány dívky oděné v jakém koliv stylu, hlavně západní kulturou.

Kawaii - z této módy se stala velice slavná fráze (roztomilé), slávu tento styl zažil v roce 1990, tyto dívky byly považovány za aktraktivná spíše starší generací.

Cyber-punk - tento styl přebral prvky z gotické barvy a využívá neonových a metalických barev, již není tak populární jako v roce 1990.

Lolita móda - byla vytvořena v Ósace, je z viktoriánské éry a gotické módy. Stejně jako Kawaii se lolita točí kolem roztomilosti. Této módě se daří protože si ji spousta lidí rychle zamilovalo.

Punk - je v Harajuku více než móda, skládá se z tmavých barev, kostkovaných vzorů, řetězů a zipů.

Ganguro - je styl který simbolizuje průměrného amerického teenagera. Základ pochází ze vzhledu Calufornické holky, odbarvené vlasy, tmavá pleť, falešné řasy a nehty. Nikdo neví kdy tento styl se stal slavným ale dohaduje se že také roku 1990 kdy byl slavným zpěvák a performer Janet Jakson.

Cosplay - je kostým založený na mottu "co nejvíce se podobat fiktivní anime postavičce" jak z hry, filmu, či anime a mangy.

Ura-Hara - je styl, který nosí více muži, spíše tipu hip-hop, skate a podobné styly.

Visual-kei - je opak Ura-Hara, je inspirovaný japonskými kapelami, většinou se podobá rockovým hvězdám z osmdesátých let, obnáší to šílené make-up, natupírované různě barevné vlasy, kožené a latexové oblečení a vyjímkou nejsou boty na podpadku (i u mužů).

Kultura Harajuku se rozšířila po celém světě a dopadla i na slavné úmělce jako je například Gwen Stefani a taneční skupinu Harajuku Girls. Nebo velice známá značka Harajuku Lovers.


Přeložila z wikipedia.com Yume Ookami - kopírujte se zdrojem, děkuji.

Sayonara Yume Ookami
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama